בית אבות סיעודי: לקבל את ההחלטה הנכונה לכל המשפחה

בית אבות סיעודי הוא בית לכל דבר. הוא עוזר לאדם אשר נמצא בשלב שבו הוא זקוק לכך ובשלב בו ישנה חשיבות עליונה לשמור על כבודו ובריאותו. בשלב זה המשפחה צריכה לקבל את אחת ההחלטות החשובות והאחראיות.

כשאדם קרוב ויקר נמצא בבית אבות סיעודי, כולם רוצים להרגיש רצויים ונינוחים. אין זה משנה מה מידת העצמאות שלו, הוא ירצה שיתייחסו אליו בצורה הראויה.

גם המשפחה רוצה להרגיש שהיא נכנסת הביתה בכל פעם שהיא מגיעה למקום. לכן, יש להקדיש תשומת לב רבה לתהליך ולבצע את הבחירה של בית אבות סיעודי בלב שלם. כמובן, לאחר הבחירה עדיין חשוב להיות עם אצבע על הדופק, להמשיך לבקש ולהיות בקשר עם הצוות על פי הצורך.

 

קריטריונים בבחירת בית אבות סיעודי

בבחירת בית אבות סיעודי כדאי להסתכל על מספר דברים שיכולים להשפיע על חיי היום יום של האדם או האנשים שיגורו שם. חשוב להתרשם מהאווירה, מהצוות ומהתקשורת עם הדיירים ועם המשפחה.

נראות בית האבות

כחלק מבחירת בית אבות סיעודי, כדאי לבצע סיור במקומות שיכולים להיות רלוונטיים. בעת הסיור מומלץ להסתכל על הנראות הכללית של המקום, על הניקיון שלו, על הריח שיש במקום, על החדרים עצמם, המרחב המשותף ואפילו על החניה.

נקודת ההנחה היא שזה הבית הבא של האדם האהוב שלכם שיגור שם והנראות מצביעה על ההתנהלות במקום.

בחינת הצוות של בית האבות הסיעודי

גם בזמן הסיור וגם בשיחה עם המקום מומלץ לבחון את הצוות. בביקור בבית האבות הסיעודי יש לבחון מה הצוות עושה והאם יש מספיק אנשי מקצוע במקום. אפשר לבקש לדעת מה ההכשרה של הצוות, כמה אנשים עובדים במקום, באילו משמרות, ולהתרשם באופן כללי מהשירות שניתן בבית האבות.

חוות דעת של דיירים ומשפחתם

לרוב הדיירים לא יוכלו לספר ולתאר את החוויה שלהם בבית האבות הסיעודי, אבל משפחתם בדרך כלל תוכל לעשות זאת. תוכלו לבקש מבית האבות לשוחח עם לקוחות ונכון יותר עם משפחותיהם ולהקדיש זמן לשיחה. חשוב להעלות את כל השאלות, להתעניין בהתנהלות המקום, הצוות ובתחושה האישית שלהם.

האם בית אבות סיעודי הור גם קרוב לבית?

העובדה שאחד או שניים מבני המשפחה נמצא בבית אבות סיעודי אינה אומרת שהמשפחה לא תרצה לבקר אותו. אם בית האבות מרוחק מהאזור בו המשפחה גרה, יכול להיות שעל אף האהבה, יהיה קשה לבקר את האדם האהוב. לכן, תבדקו עד כמה המרחק ריאלי ולחפש מקומות קרובים יותר לבית.

עלות בית אבות סיעודי

אחד הקריטריונים שאי אפשר להתעלם מהם הוא העלות של בית אבות סיעודי. לעתים הביטוח הנוכחי של האדם יכול לממן חלק נכבד מהעלויות ולעתים – העלות ״נופלת״ כולה על המשפחה. חשוב מאד להבין את העלויות הראשוניות של בית האבות והעלויות החודשיות כדי להחליט האם המשפחה תוכל לעמוד בהוצאה.

השוואת בתי אבות סיעודיים

ההחלטה על בית אבות סיעודי היא אחת החשובות בחייו של האדם, כשלרוב משפחתו תהיה אמונה על ההחלטה היכן הוא יגור. אי אפשר להתייחס להחלטה בקלות דעת ויש לבצע השוואה בין מספר אפשרויות, להעריך את היתרונות והחסרונות של כל אחד. בסיום בחינת מספר בתי אבות סיעודיים אפשר להכין טבלה שמסכמת את הממצאים.

במקרה שישנה התלבטות בין שני מקומות (מה שיכול לקרות), אפשר לצאת לסיור נוסף במקום וליצור קשר כדי לשאול שאלות נוספות.

הצוות האחראי בבית האבות הסיעודי צריך לענות על כל השאלות ולתת למשפחה תחושה נעימה שבקשותיה ושאלותיה נענות. לאחר השאלות הנוספות, ההתייעצות וכשישנה תחושת ביטחון, אפשר להתקדם לתהליך הקליטה בבית האבות.